Vidět se po 30 letech, je fakt zážitek. Výstava i promítání filmu k 30. výročí Sametové revoluce se grandiózně povedl. Pro Kulturní centrum města Frýdlant nad Ostravicí jsme připravili unikátní interaktivní vzpomínku na listopadové události roku 1989. Vznikla výstava a dokumentární film.
Pokud chceme, aby si divák, zejména mladý, všiml historie, musí se mu povyprávět tak, aby se v ní sám viděl a našel. Najít místní „Havly“, dát jim ucelený příběh. Zvolili jsme cestu aktivního a pasivního vyprávění příběhu. Samotný projekt nenápadně začal tříměsíčním sběrem materiálů a hledáním klíčových osobností událostí. Tím se dostal do povědomí a vytvořil si vlastní sociální síť. Výstava a film pak byly koncipovány podle vzpomínek a současných otázek. Historické texty byly překomponovány do populární formy. Veřejnosti byly prezentovány v jeden večer. Film si zvýšil dosah i dvojnásobným online vysíláním na dvou největších Facebook stránkách.
Vysvětlete úroveň inovace (v čem je váš projekt jedinečný a novátorský):
Ve způsobu zpracování výpovědí a v distribuci. Páteř výstavy tvořilo 8 hromadných fotografií sofistikovaně zvětšených až na rozměry 4x3m, aby šlo rozeznat co nejvíce lidí (viditelných až 2.000). Návštěvníci výstavy pak byli vyprovokováni se hledat, případně vysvětlit, proč tam nejsou a podobně. Vitríny nabídly místní samizdaty, letáky ale i kus Berlínské zdi. Vše s konkrétním člověkem a příběhem. Ve filmu jsme nechali lokální vůdce a přihlížející převyprávět příběh, který by jinak neměl šanci zaznít. Na konci všichni zodpověděli, jestli to mělo z pohledu na dnešní politiku vůbec význam. Novinkou byla distribuce filmu pomocí livestreamingu a školám jsme nabídli promítání zdarma (kino+Youtube)
Comments are closed